تهران اندیشه فاز 4

دسته بندی ها

کاربرد کانکس

کاربرد کانکس

کاربرد کانکس

کاربرد کانکس و کیوسک های پیش ساخته در زندگی امروزی محدود به یک کاربری خاص یا فضای خاص نبوده و طیف زیادی از انواع کاربری ها را شامل می شود. از مهمترین آنها به کانکس کارگاهی، کانکس پلیس، کانکس فروشگاهی و کانکس فست فود، سکونت موقت در هنگام زلزله، ایستگاه اورژانس و کاربری های امدادی، کانکس مسکونی و کانکس ویلایی، کانکس سرایداری، گیت عوارضی و بسیاری از کاربری های دیگر که می تواند در این لیست جای داده شود. با کانکس لند همراه باشید. در ادامه این مطلب به مهمترین آنها و شرایط هرکدام بصورت جداگانه خواهیم پرداخت.

کاربرد کانکس در فضای شهری

همیشه نقاط قوت نهفته و یا به عبارتی پتانسیل کشف نشده ای در جاهای مختلف فضای شهر وجود دارد. که بعضی از آنها به مرور زمان و با تاسیس یک مجتمع تفریحی یا تجاری و یا فضای سبزی در کنار گذر ایجاد شده و تبدیل به یک مرکز پر رفت و آمد شده اند. در این نوع فضاها به دلیل کم بودن مساحت و دیگر مشکلات موجود امکان احداث بنا وجود ندارد.

از طرفی به دلیل وجود پتانسیل خوب و حضور مردم نمیتوان از آن چشم پوشی کرد. چرا که بسیاری از کاربری های فروشگاهی و یا خدماتی در این مکان رونق بسیار خوبی پیدا میکنند. که از مهمترین آنها که حتما شما نیز در نقاط مختلف شهر دیده اید کانکس عابر بانک، کانکس کتاب فروشی یا محصولات صنایع دستی، کانکس آشپزخانه و ساندویچی، ایستگاه های فروش ذرت مکزیکی و یا عرضه محصولات فرهنگی، همه بخشی از این نوع کاربری ها میباشد.

برای این منظور بهترین گزینه هم برای اینکه بتوان از پتانسیل محل استفاده مفید کرد و هم درگیر ساخت و ساز و عملیات بنایی نشویم. که باعث بسته شدن معبر و اختلال در عبور و مرور مردم میشود. استفاده از سازه پیش ساخته یا همان کاربرد کانکس است. زیرا نیازی به اجرای آن در محل نیست و مراحل تولید آن در کارخانه انجام و بعد از آماده شدن به محل منتقل میشود. امروزه کیوسک های خدمات شهری کانکس لند با انواع قابلیت ها و امکانات برای انواع کاربری ها طراحی و تولید میشود که بخوبی تمامی نیازها را پوشش داده و استفاده حداکثری از حداقل فضا را ممکن میسازد.

کاربرد کانکس در کارگاه های ساختمانی و عمرانی

هر کارگاه ساختمانی و عمرانی با توجه به نیاز و وسعت پروژه خود نیازمند فضاهای مختلفی برای پیش برد مراحل کاری خود میباشد که از مهمترین این فضاها، پارک ماشین آلات و ابزار آلات، انبار مصالح و وسایل، اتاق نگهبانی، و در کنار آنها اتاق استراحت پرسنل و نهارخوری، اتاق استراحت پرسنل شبانه روزی که در هنگام شب نیز در محل پروژه هستند. اتاق مهندسین و مدیران پروژه برای برگزاری جلسات با مدیران بالا دستی و مشاوران، سرویس های بهداشتی و آبدارخانه و فضاهایی مانند این موارد.

برای تجهیز کارگاه معمولا از سازه بنایی استفاده نمی شود. زیرا باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل زمان زیاد جهت ساخت، هزینه بالا برای بنا کردن، چرا که این سازه ها به طور موقت بوده و پس از اتمام پروژه می بایست تخریب شود. نداشتن قابلیت جابجایی در مواقع ضروری است. از این رو کاربرد کانکس کارگاهی در تجهیز کارگاه به دلیل نداشتن مشکلات فوق بسیار زیاد میباشد.

چرا که تجهیز کارگاه به سرعت انجام گرفته، هزینه ها کاهش یافته و با پیشبرد پروژه هایی مانند راه سازی میتوان سازه ها را نیز جابجا کرد. و در هنگام اتمام پروژه نیز نیازی به تخریب آنها نیست. میتوان از آنها در پروژه های بعدی استفاده نمود. یا به عنوان کانکس دست دوم به فروش رساند.

کاربرد کانکس ویلایی و مسکونی

کشور ایران دارای مناطق حاصل خیز و ییلاقی بسیاری میباشد که خیلی از افراد در این مناطق دارای ملک های خصوصی و باغ هستند. از مهمترین این مناطق استان های شمالی کشور و مناطق شمال شرق استان تهران مانند لواسانات و دماوند هستند. بسیاری از صاحبان این ملک ها به دلایل مختلفی از جمله نداشتن زمان کافی برای انجام عملیات ساخت و ساز و یا نداشتن مجوز و پروانه ساخت و یا مشکلات دیگری از این قبیل اقدام به خرید سازه پیش ساخته میکنند.

کاربرد کانکس مسکونی برای ایشان مشکل گشایی میکند. این نوع از سازه ها تمامی امکانات رفاهی یک خانه مسکونی را داشته و عایق بسیار خوبی برای سرما و گرما میباشند. نیازی به صرف زمان برای ساخت آنها و نظارت مالک بر روند ساخت و ساز و بسیاری از مشکلاتی که عملیات بنایی در پی دارد را نخواهد داشت.

کاربرد کانکس امدادی

یکی از موارد مهم دیگر در کاربرد کانکس کاربری امدادی در مواقع ضروری میباشد. در کشور ایران که بر روی گسل زلزله قرار گرفته و تا کنون شاهد تعداد زیادی زلزله بالای هفت ریشتر بوده ایم. که باعث خراب شدن خانه بسیاری از هموطنانمان بخصوص در بم و کرمانشاه و شهرهای اطراف آن مانند سر پل ذهاب شده است.

همواره نیاز به تعداد زیادی کانکس برای اسکان دادن به کسانی که در این گونه حوادث خانه و کاشانه شان ویران گشته وجود دارد. برای این منظور می بایست تعداد زیادی از این نوع سازه های پیش ساخته مانند کانکس امداد و نجات تولید و در محل مناسبی انبار شوند. تا در مواقع نیاز بتوان در کمترین زمان ممکن اوضاع را بهبود بخشیده و تا اتمام مرحله آوار برداری و بازسازی شهر، مردم را به صورت موقت در آنها اسکان داد.

چرا که در زلزله کرمانشاه نبود تعداد کافی کانکس باعث تولید بدون نظارت و با سرعت زیاد شد. و این امر باعث پدید آمدن سازه های بی کیفیت و تجهیز نشده گردید. که حتی امکانات اولیه برای سکونت را نداشته و از طرفی توان تولید شرکت های سازنده نیز در این مورد کافی نبود. مدت زمان زیادی هموطنان ما بدون داشتن حتی یک سرپناه موقت شب های سرد را سپری کردند. این واقعه درسی شد تا همیشه تعداد زیادی سازه مجهز که تحت نظارت و با رعایت استانداردهای تولید سازه پیش ساخته و توسط تکنسین های فنی تولید شده برای دوره ضرورت و موارد مشابه تولید و نگهداری کنیم.

کاربرد کانکس سرایداری و نگهبانی

در بسیاری از ساختمانها و مجتمع های مسکونی در هنگام ساخت محلی را برای سکونت سرایدار در نظر میگیرند که به اتاق سرایداری معروف است. بعضی ساختمان ها اما فاقد این واحد کوچک میباشند و یا بعدها با تغییر کاربری ساختمان به آن نیاز پیدا میکنند. از این رو یکی از راهکارهایی که بتوان فضایی برای سکونت سرایدار ایجاد کرد، کاربرد کانکس به عنوان یک واحد کوچک تک اتاقی کانکس سرایداری میباشد.

گاها سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیز در آنها تعبیه میگردد. و گاها نیز خود مجتمع در پارکینگ خود دارای یک واحد سرویس مستقل است که برای این منظور در نظر میگیرند. این نوع سازه را معمولا در محل اجرا میکنند و بعضا یک سازه کوچک تر نیز برای قرار دادن در جلوی درب ورودی یا پارکینگ نصب میکنند. تا رفت و آمد های به داخل مجتمع از طریق نگهبان کنترل شود. که البته این مورد برای شرکتهای بزرگ و پر رفت و آمد بیشتر کاربرد دارد.

کاربردهای دیگر کانکس

کاربرد کانکس در بخش ها و صنف های مختلفی میباشد که در بالا به مهمترین آنها اشاره کردیم. اما کاربری های دیگری نیز وجود دارند که از نظر درجه اهمیت در رتبه پایین تری قرار دارند. از مهم ترین آنها کانکس اضافه بنا، ایستگاه پلیس و یا پلیس محله، ایستگاه اتوبوس، شعبه سیار بانک، ایستگاه های خدمات اجتماعی و پزشکی، امداد رسانی جاده ای، توریستی و گردشگری را میتوان نام برد. امروزه کمتر کسی است که درباره کاربرد و موارد استفاده از کانکس اطلاعاتی نداشته باشد. این خانه های پیش ساخته به دلایل بسیاری که مهمترین آنها هزینه کمتر و ساخت سریع و همچنین امکان جابجایی میباشد. نسبت به ساختمان های سنتی، از محبوبیت و استقبال خوبی برخوردار هستند.

به طور کلی در زندگی امروزی کانکس محدود به یک کاربری خاص یا فضای خاص نیست. بلکه طیف وسیعی از انواع کاربری ها را شامل میشود. که از مهمترین آنها میتوان به کانکس کارگاهی، کانکس پلیس، کانکس فروشگاهی، کانکس های فست فود سیار، کانکس های امدادی، کانکس های سرویس بهداشتی، و … اشاره کرد. در این بخش به بررسی مهمترین کاربرد کانکس خواهیم پرداخت.

کاربرد و موارد استفاده از کانکس

مهمترین ویژگی کانکس انعطاف پذیری آنها در ساخت میباشد. بدین معنا که میتوان آنها را به گونه ای طراحی و اجرا کرد که پاسخگوی نیاز هر کسی باشد.

 • کانکس قابل حمل و نقل: مناسب برای استفاده در مکان های صعب العبور که امکان ساخت و ساز در آنها مقدور نیست.
 • کانکس خدماتی: استفاده در فضاهای شهری پر رفت و آمد مانند مراکز تجاری و تفریحی که به دلیل کم بودن مساحت و دیگر مشکلات امکان احداث بنا وجود ندارد. بعنوان نمازخانه، ایستگاه‌های دوچرخه، دستگاه های خودپرداز بانکی، راهنمای شهری و … .
 • کانکس کارگاهی: استفاده در پروژه های راه سازی و ساختمانی و عمرانی به عنوان انبار مصالح و وسایل، اتاق نگهبانی، کانکس پرسنل و نهارخوری و … .
 • کانکس ویلایی: مناسب برای استفاده در باغ ها و ویلاها و ملک های خصوصی و همچنین مناطق ییلاقی.
 • کانکس مسکونی: مناسب برای استفاده مسکونی برای آسیب دیدگان بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله.
 • کانکس اورژانس و امداد: مناسب برای استفاده بعنوان یک واحد درمانی و امدادی.
 • کانکس اداری و کانکس مدیریتی: مناسب برای جبران فضاهای کوچک اداری.

پرکاربردترین موارد استفاده از کانکس

 • کانکس سرویس بهداشتی: مورد استفاده در فضاهای باز شهری مانند پارکها، پارکینگهای عمومی، مسیرهای بین شهری و … .
 • کانکس نگهبانی: مورد استفاده برای حراست شرکتها، گیت های ورودی پارکینگها، نگهبانی محله و موارد مشابه.
 • کانکس فروشگاهی: مورد استفاده برای ارائه و فروش محصولات مختلف.
 • کانکس پلیس: مورد استفاده در شهرها برای اسکان ماموران راهنمایی و رانندگی و همینطور پلیس انتظامی.

کاربرد کانکس خوابگاهی یا کانکس مدارس

کانکس هایی که محل استراحت و خوابیدن پرسنل باشند را کانکس خوابگاهی میگویند. که عمدتاً این کانکس ها به صورت سالنی میباشد و در بعضی از آنها هم یک سرویس بهداشتی وجود دارد. این نوع کانکس ها در ابعاد مختلف میباشد. معمولاً این کانکس ها به خاطر استفاده شدن از آن به عنوان استراحتگاه از کیفیت معمولی میباشد. این کانکس ها به خاطر هویت خوابگاهی دائماً در حال جابجایی است. که این امر باعث آسیب های زیادی به کانکس میرساند. کانکس خوابگاهی دارای تخت های متصل به دیوار میباشد که امکان باز و بسته شدن تخت ها را دارد.

کانکس هایی که در روی برجک یا روی زمین قرار دارند و دارای یک پنجره در هر ضلع میباشد را کانکس نگهبانی بر اساس نوع کاربری آنها دارای اشکال مختلف هستند. مانند شش ضلعی مربع و مستطیل که این کانکس همگی دارای پنجره های بزرگ میباشند که نگهبان به راحتی بتواند به اطراف تسلط داشته باشد. کانکس های نگهبانی در پروژه ها، ادارات و سازمانهای دولتی و خصوصی، مجتمع های مسکونی و تجاری، پارکها و حتی در بعضی از مجتمع های تفریحی به عنوان کانکس فروش بلیط از آن استفاده میشود. کانکس های نگهبانی ارگانهای نظامی میباشد که در پادگانها و مراکز نظامی از آن استفاده میکنند.

کاربرد کانکس در پروژه ها

کانکس کارگاهی برای استفاده در پروژه های عمرانی و برای اسکان پیمان کار، کارگران و … استفاده میشود و برای مدیران کانکس اداری وجود دارد. که در آن به برگزاری جلسات می پردازند. همچنین کانکس دیگری نیز نیاز است. که کانکس نگهبانی نام دارد. و برای اسکان نگهبانان در طول شبانه روز می باشد.

در این کانکس ها بر حسب مدل کانکس و نیاز شما میتوان امکانات گوناگونی از قبیل سرویس بهداشتی، آشپزخانه، اتاق خواب، حمام و … را تعبیه کرد. همچنین میتوان بعد از اتمام کار با آن تا پروژه بعدی در جایی نگه داری کرد و یا به شخص دیگری فروخت.

قیمت کانکس ها بسیار مناسب بوده و با خرید آن ها میتوان در وقت و هزینه ها صرفه جویی کرد. همچنین به دلیل عایق به کار رفته (فوم پلی اورتان) در کانکس ها عایق های بسیار خوبی در برابر صوت، سرما، گرما، رطوبت، حرارت و … می باشند. در کانکس ها میتوان سیم کشی برق و لوله کشی آب و گاز انجام داد و در صورت نیاز سقف کاذب با استفاده از گچ برگ ساخت.

کاربرد کانکس در پروژه های کارگاهی

کاربرد کانکس در انواع پروژه های کارگاهی حائز اهمیت بوده و با توجه به تمامی ویژگی ها و مزیت هایی که این نوع سازه دارا میباشد. استفاده از آن در مقایسه با سازه های ساختمانی بسیار افزایش یافته است. از ویژگی های مهم این سازه میتوان به مقرون به صرفه بودن و عمر طولانی آنها اشاره کرد. که سبب شده است کاربرد کانکس در زمینه های مختلف روز به روز افزایش یابد. در حالت کلی دلایل بسیاری سبب شده است. در پروژه های کارگاهی استفاده از این سازه را در اولویت قرار دهند. که این امر نشان دهنده کاربرد کانکس ها و کارایی بسیار آنها میباشد. مقرون به صرفه بودن این نوع سازه ها از جمله دیگر دلایل پر انتخاب بودن این سازه در زمینه های مختلف به خصوص پروژه های کارگاهی میباشد. پس از استفاده از کانکس ها و پایان یافتن پروژه میتوان به عنوان سازه دست دوم به فروش رساند. در ادامه مقاله در خصوص مزیت های استفاده از کانکس ها و دیگر دلایل انتخاب این سازه در زمینه های مختلف صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

دلایل استفاده از کانکس در پروژه های کارگاهی

از عمده ترین دلایل انتخاب کانکس ها در پروژه های کارگاهی میتوان به سبک بودن بدنه در عین صنعتی سازی شده اشاره کرد که این امر سبب میشود. در جا به جایی این نوع سازه ها به راحتی و بدون مواجه شدن با مشکلات از جرثقیل استفاده کرد و با سرعت امکان دمونتاژ و مونتاژ این کانکس در محل دیگر وجود خواهد داشت.

علاوه بر این دلایل می توان گفت کیفیت و کارایی طراحی و ساخت کانکس سبب شده که بتوان برای مدت زمان بسیار طولانی بدون مواجه شدن با هرگونه مشکلی از آن بهره برداری کرد. در ساخت و سازها از کانکس های نگهبانی به منظور اسکان نمودن نگهبانان در طول شبانه روز در این سازه ها استفاده میکنند.

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه شاهد طراحی انواع کانکس هوشمند میباشیم که آیتم های طراحی شده این نوع سازه ها با انواع کانکس ساده بسیار متفاوت تر میباشد. در این میان افراد با توجه به نیاز و خواست خود میتوانند مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب و خریداری نمایند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

مقالات مرتبط

درباره ما

شرکت کانکس لند در سال 1383 متشکل از تیم فنی مهندسی و کارشناسان فروش مجرب تولیدات خود را در زمینه کانکس و ساختمان پیش ساخته، کانکس ویلایی، ویلای پیش ساخته، کانکس مسکونی، کانکس اداری، کانکس فروشگاهی، کانکس چرخدار، کانکس نگهبانی, کانکس کارگاهی و کارگری، کانکس سرویس بهداشتی، کانکس دو قلو و چند قلو، کانکس دو طبقه، کانکس، کانکس کامپوزیت و انواع کانکس دست دوم ارائه می دهد.

شبکه های اجتماعی

© تمامی حقوق وبسایت متعلق به گروه صنعتی کانکس لند میباشد